MOLDCONSTRUCT
MOLDCONSTRUCT
03.04.2019 - 06.04.2019
Expoziţie internaţională specializată de tehnologii, echipamente, scule şi materiale pentru construcţii, ediţia a XXIV-a
Până la începerea expoziției au rămas zile: 0
(CIE "MOLDEXPO" SA)

­­

­­PROGRAMUL

expoziţiilor internaţionale specializate

 MOLDCONSTRUCT, ediţia a XXIV-a,  şi

MOLDENERGY, ediţia a XXIII-a

3 – 6 aprilie 2019

 

Organizator: Centrul Internaţional de Expoziţii  MOLDEXPO S.A.

 

Suport oficial: Ministerul Economiei și Infrastructurii al Republicii Moldova

 

Locație: C.I.E. MOLDEXPO, pavilioanele central, nr.2, nr.3, spațiile expoziționale exterioare.

 

 

3 aprilie, miercuri

 

10:00 – 18:00

Program expoziţii.

Locație: C.I.E. MOLDEXPO, pavilioanele central, nr.2, nr.3, spațiile expoziționale exterioare.

9.45-11.45

Seminar:

 - Punerea în aplicare a prevederilor Legii nr. 128/2014 privind performanța energetică a clădirilor (Gheorghe Croitoru);

 - Noile prevederi ale Regulamentului cu privire la atestarea  tehnico-profesională a specialiştilor cu activități în construcții (Ion Coropcean);

 - Prevederile Legii cu privire condominiu ( Efros Mariana).

Organizator: Ministerul Economiei și Infrastructurii

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

11:00 - 11:30

Inaugurarea expoziţiilor internaţionale specializate MOLDCONSTRUCT şi MOLDENERGY.

12:00 – 13:00

PFAN - proiecte de investiții în domeniul energiei curate și adaptării la schimbările climatice.

Sprijin gratuit oferit de experți și investitori pentru dezvoltatorii de proiecte în domeniul energiei curate și adaptării la schimbările climatice

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

13:15 – 13:45

Seminar: Fatade japoneze cu economisire a energiei

Prezentatori:  Dmitrii Malahov și Mihail Suslenko

Organizator: EUROLUMINA

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

14:00 – 16:00

Networking Event ,,Business sauna”

Organizator: CIE Moldexpo

Locație: Pavilionul central, etaj 2

 

4 aprilie, joi

 

09:00 – 18:00

Program expoziţii.

Locație: Pavilionul central, nr.2, nr. 3, spaţiile expoziţionale exterioare.

10:00 - 12:00

Seminar

Pardoselile industriale DST (cu topping)

Pardoseli din beton cu strat superior topit din amestecul de întărire (topping).

 -- 1. Proiectarea pardoselilor industriale

 -- 2. Durata de viață a podelelor în funcție de clasa de abraziune

 -- 3. Toppinguri

 -- 4. Impregnanți

 -- 5. Armarea betonului

 -- 6. Reparația pardoselilor

Organizator: Agent Construct

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

12.15- 14.45

Seminar: Acustică arhitecturală, susținut de Alexandr Panciuc

Organizator: Dezvolt-Activ S.R.L.

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

15:00- 16:00

Seminar: Construirea de sisteme de cablu bazate pe soluții complexe ДКС

Organizator: Complex Total

 

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

 

16.15 – 17.15

Seminar: Fatade japoneze cu economisire a energiei

Prezentatori:  Dmitrii Malahov și Mihail Suslenko

Organizator: EUROLUMINA

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

 

5 aprilie, vineri

 

10:00 – 18:00

Program expoziţii.

Locație: Pavilionul central, nr.2, nr. 3, spaţiile expoziţionale exterioare.

10:00 - 11:00

Seminar:  Companiile din Moldova pot implementa  măsuri de eficiență energetică cu împrumuturi de la BERD și granturi UE.

Organizator: Linia de Creditare EU4Business-BERD în Moldova.

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

11:15 – 12:15

Seminar: Utilizarea tehnologiilor noi în construcția de clădiri prefabricate din oțel.

Vorbitor: Vitalie Corezin 

Organizator: Agent Construct

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

12:30-14:30

 

Seminar (pentru ingineri-proiectanți): Echipamente de ventilare Systemair

Raportor – reprezentantul companiei Systemair (Suedia)

Organizator : DI&TRADE Engineering

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

 

14.45 – 15.45

Seminar: Fatade japoneze cu economisire a energiei

Prezentatori:  Dmitrii Malahov și Mihail Suslenko

Organizator: EUROLUMINA

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

 

6 aprilie, sâmbătă

 

10:00 – 18:00

Program expoziţii.

Locul desfăşurării: Pavilionul central, nr.2, nr. 3, spaţiile expoziţionale exterioare.

10:00-14:00

Prezentarea companiei Mapey (Italia):  Principalele produse și proprietăți. Caracteristicile aplicării materialelor. 

Organizator: Cheton Grup SRL

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

 

14.15-15.15

 

Seminar-prezentare: Construcții Inovative Sustenabile cu Elemente Prefabricate

Susținut de: Adriaan Woonink - inginer în mediu construit (Olanda), Iulian Turcu - inginer în construcții (Republica Moldova)

Organizator: Unica Wall Systems srl (MD) cu suportul "Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft: DEG (Germania)

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe

15.30 – 16.30

Seminar: Fatade japoneze cu economisire a energiei

Prezentatori:  Dmitrii Malahov și Mihail Suslenko

Organizator: EUROLUMINA

Locație: Pavilionul central, sala de conferințe